Перейти к основному содержанию

Путін прямує до Китаю шукати військової підтримки на тлі війни з Україною

15.05.2024
Опубликовано в Чиновники

Путін відвідає Китай з дводенним державним візитом 16-17 травня 2024 року

Президент Росії Володимир Путін відвідає Китай з дводенним державним візитом, де він має намір просити китайського лідера Сі Цзіньпіна про додаткову підтримку для постраждалої від санкцій економіки його країни та військової машини проти України, зауважують аналітики.

Візит 16-17 травня є першою закордонною поїздкою Володимира Путіна після того, як тиждень тому він склав присягу на п’ятий президентський термін, і відбувається в той момент, коли Пекін продовжує надавати Москві ключовий економічний порятунок, щоб допомогти пом’якшити удар західних економічних санкцій, які обмежили Росії доступ до глобальних ланцюгів поставок і міжнародних ринків.

Впродовж останніх місяців США посилили свої застереження щодо вирішальної ролі Китаю в допомозі Росії на полі бою, допомагаючи її оборонній промисловості шляхом постачання нелетальної, але корисної у військовій сфері продукції подвійного призначення.

Аналітики кажуть, що основною метою поїздки Путіна буде пошук способів обійти обмеження США, які призвели до скорочення китайського експорту до Росії в березні та квітні після буму споживчих товарів і товарів подвійного призначення після повномасштабного вторгнення Москви в Україну в лютому 2022 року.

Як держсекретар США Ентоні Блінкен, так і міністр фінансів США Джанет Єллен під час візитів до Китаю в квітні попередили Пекін, що китайські компанії та фінансові установи можуть зіткнутися з вторинними санкціями за постачання оборонній промисловості Москви.

«Є чіткі сигнали про те, що економічна складова війни буде вирішальною частиною [візиту]», – сказав Радіо Свобода Натаніель Шер, старший аналітик Carnegie China.

«Щомісяця Китай експортує до Росії продукції подвійного призначення на суму понад 300 мільйонів доларів, і не приховує цього. [Є] кілька причин зрозуміти, чому вони зупиняться зараз», – додав він.

Два лідери обговорять ключові висновки Китаю з зустрічей Сі в Європі, багато з яких стосувалися ситуації в Україні

Алісія Бачульська

Аналіз даних китайської митниці, проведений Шером, показує, що китайський експорт до Росії зріс більш ніж на 60 відсотків після вторгнення в Україну і що в 2023 році близько 90 відсотків «високопріоритетних» товарів подвійного призначення, які використовуються у російському виробництві зброї, були імпортовані з Китаю.

Загальний обсяг торгівлі Китаю із Росією також зріс на 26 відсотків у 2023 році до рекордних 240 мільярдів доларів.

Важливість російського оборонного сектору для візиту Путіна до Китаю підкреслюють зміни в Кремлі, в результаті яких 12 травня він призначив технократа-економіста Андрія Бєлоусова міністром оборони.

Лідери Китаю Сі Цзіньпін та Росії Володимир Путін (комбіноване фото)

Лідери Китаю Сі Цзіньпін та Росії Володимир Путін (комбіноване фото)

Витрати на оборону в Росії різко зросли, і експерти кажуть, що призначення Бєлоусова є частиною зусиль збільшити військове виробництва для війни в Україні в рамках підготовки до багаторічної кампанії.

Бєлоусов, який протягом останнього десятиліття обіймав кілька провідних економічних посад, також має великий досвід роботи з Китаєм.

І Сі Цзіньпін, і Путін зустрінуться з представниками політичних груп, які спеціалізуються на співробітництві у сфері торгівлі, енергетики та безпеки.

Олександр Габуєв, директор Євразійського центру Carnegie Russia, каже, що після державного візиту Сі до Москви у 2023 році як Пекін, так і Москва «доклали серйозних зусиль…, щоб змусити високопосадовців з обох сторін добре взнати один одного».

«У той час як Пекін і Москва розширюють свою оборонно-промислову співпрацю, Путін підняв професіоналів високого рівня з досвідом Китаю», – написав Габуєв на платформі X.

Зустріч зі «старим другом»

Із моменту проголошення російсько-китайського «безмежного» партнерства в лютому 2022 року, за яким послідувало вторгнення Росії в Україну всього за кілька днів, країни стали ближчими, незважаючи на санкції та політичний тиск Заходу.

Анонсуючи візит, Кремль заявив, що Путін і Сі «детально обговорять увесь спектр питань у рамках їхнього всеохоплюючого партнерства та стратегічних відносин».

Щомісяця Китай експортує до Росії продукції подвійного призначення на суму понад 300 мільйонів доларів, і не приховує цього

Натаніель Шер

Лідери двох країн також підпишуть спільну заяву та візьмуть участь у заході з нагоди 75-річчя дипломатичних відносин між Китаєм і Радянським Союзом, додали в Кремлі.

Путін також зустрінеться з прем’єр-міністром Китаю Лі Цяном, щоб обговорити торговельні та гуманітарні питання, повідомив Кремль, а потім відвідає північно-східне китайське місто Харбін, щоб відкрити дві двосторонні торговельні події.

Державний візит стане 43-ю зустріччю Путіна та Сі.

В інтерв’ю китайському державному інформаційному агентству Сіньхуа 15 травня російський лідер назвав Сі «старим другом» і сказав, що китайсько-російські зв’язки досягли нових висот, оскільки обидві країни «зміцнюють зовнішньополітичну координацію в інтересах побудови просто багатополярний світовий порядок».

Аліція Бачульська, експерт з китайської політики Європейської ради з міжнародних відносин, каже, що час візиту є ключовим, оскільки він відбувається за європейським турне Сі до Франції, Сербії та Угорщини.

«Очікується, що два лідери обговорять ключові висновки Китаю із зустрічей Сі в Європі, багато з яких стосувалися ситуації в Україні», – сказала вона.

Обидві країни є важливою геополітичною противагою одна для одної в їхньому суперництві зі США. Москва активізувала військові навчання в Східно-Китайському морі, а представники розвідки США попередили в травні, що Росія і Китай тісно співпрацюють у військових питаннях, враховуючи будь-яке потенційне вторгнення на Тайвань.

Тим часом на тлі ізоляції Росії від Заходу Китай витіснив ЄС як найбільшого торговельного партнера Росії та став найбільшим ринком для російської нафти та газу.

Але це також підвищило ризик того, що Росія стане економічно залежною від Китаю, що залишило їй менше важелів впливу на переговори щодо життєво важливого енергетичного сектору.

Росія сподівається, що Китай замінить Європу як основний ринок для експорту газу, але дві країни ще не досягли угоди щодо трубопроводу «Сила Сибіру-2», який постачатиме в Китай газ із родовищ, які раніше обслуговували європейські ринки.

Випробовування партнерства «без обмежень»

Цей ризик надмірної довіри також є чинником потоку товарів подвійного призначення з Китаю до Росії, каже Денніс Вайлдер, колишній директор у справах Китаю в Раді національної безпеки США.

«Путін, здається, задоволений тим, що він отримує від китайської оборонної промисловості, – сказав Вайлдер Радіо Свобода. – Я не думаю, що він відчуває потребу отримати від них летальну зброю, тому що він хоче, щоб Росія створювала цю зброю. Це дешевше робити таким чином».

Підписання між китайською компанією CNPC та російським «Газпромом» 30-річного контракту на постачання газу Китаю. Шанхай, травень 2014 року

Підписання між китайською компанією CNPC та російським «Газпромом» 30-річного контракту на постачання газу Китаю. Шанхай, травень 2014 року

Вайлдер, нині науковий співробітник Джорджтаунського університету, каже, що Кремль сподівається підтримувати потік товарів подвійного призначення, щоб відновити свою оборонну промисловість, яка наразі прагне збільшити виробництво зброї та боєприпасів, оскільки війна в Україні переходить у фазу третього року.

Північна Корея також поставила Росії мільйони артилерійських снарядів для війни в Україні, а також передала балістичні ракети та іншу зброю в обмін на продовольство та сировину для виробництва зброї.

Путін, здається, задоволений тим, що він отримує від китайської оборонної промисловості

Денніс Вайлдер

Із тих пір Південна Корея та США звинуватили Північну Корею та Росію в торгівлі зброєю всупереч санкціям ООН і висловили стурбованість тим, що Москва може постачати Пхеньяну більш передові військові технології.

Хоча жоден візит не був підтверджений, Путін висловив готовність відвідати Північну Корею після запрошення лідера Кім Чен Ина, і деякі експерти припустили, що Путін може відвідати Пхеньян після своєї поїздки до Китаю.

«Північнокорейський елемент є важливою проблемою у цих відносинах, і я думаю, що це також обговорюватиметься в Пекіні», – сказав Вайлдер.

Він додав: «Північна Корея може допомогти Росії у військовому плані там, де Китай не може, але ці нові відносини з Путіним і Кім Чен Ином викликають занепокоєння у китайців, оскільки вони можуть ще більше дестабілізувати ситуацію на [Корейському] півострові».

Форум