Перейти к основному содержанию

Система не витримала: перші віялові відключення

15.05.2024
Опубликовано в Криминал

Автівки їдуть у темряві під час відключення світла, центр Харкова, 24 березня 2024 р.

Автівки їдуть у темряві під час відключення світла, центр Харкова, 24 березня 2024 р.

Кожен десятий споживач без світла

У вівторок ввечері вперше у цьому році “Укренерго” змушене було вдатися до віялових відключень і промисловості, і населення. Обмеження діяли з 21:00 до опівночі. Іншого варіанту дій більше не було: джерел для додаткової генерації електроенергії у держави немає, імпорт не зумів покрити дефіциту, що виник. Віялові відключення зачепили всі області.

“Пішло похолодання на кілька градусів, споживання зросло. І не було інструментів, щоб збалансувати систему. При цьому, сказати за добу, що точно будуть відключення, неможливо – їх можна прорахувати вже під час фактичного зростання споживання. Або треба просто сказати, що будемо превентивно відключати. А якщо не відключали, то радійте. Але це зараз ще складніший шлях”, – пояснив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

У вівторок ввечері без електроенергії під час віялових відключень залишалися приблизно 10 % споживачів по всій державі, повідомило “Укренерго”.

У середу зранку історія повторилася: цього разу обмеження електропостачання запроваджували з 6:40 до 8:30, саме у години пікового ранкового споживання. У цей час Україні довелося залучати дорогу аварійну допомогу з країн ЄС, однак це не допомогло покрити дефіцит. Тому довелося знову відключати населення.

голова правління ‘Укренерго’ Володимир Кудрицький

голова правління ‘Укренерго’ Володимир Кудрицький

“З 22 березня Росія знову почала масовано обстрілювати енергетичні об’єкти України. Україна втратила досить великий обсяг потужності на електростанціях, які виробляють електроенергію. І зараз її не вистачає. Насправді вже час від часу вже доводиться застосовувати відключення для промисловості. Тому для великої кількості побутових споживачів це могло проходити непомітно. Але насправді дефіцит у енергосистемі він відчувається вже доволі давно”, – розповів голова правління “Укренерго” Володимир Кудрицький.

Остання державна: Росія знищила Трипільську ТЕС. Наслідки будуть для всієї країни

Проблем із доставкою електроенергії у більшість регіонів немає. Виключення лише два – Харківщина та Дніпропетровщина. Саме там мережі найбільш пошкоджені, що не дозволяє живити ці регіони у достатній кількості від сусідніх областей.

Загалом ж причина віялових відключень криється саме у розбомбленій росіянами генерації, яка відігравала роль балансування енергосистеми, – теплові та гідроелектростанції. За оцінками Міністерства енергетики, Україна втратила приблизно 8 ГВт генерації, а це вище ніж потужність найбільшої у Європі Запорізької АЕС, яку окупували росіяни.

“Блекауту ми не бачимо, і поки це неможливо. Ми чекаємо поки “Укренерго” буде більш планово доводити обмеження до областей. І у кожній області ОСР (обленерго) будуть запроваджувати графіки. Екстрені відключення запроваджуються, коли є незапланований дефіцит, він досить невеликий і на короткий проміжок часу. Якщо ж говорити про графіки відключень, то вони, звісно, вже всі розроблені. Але чи будуть їх застосовувати – залежить від команд “Укренерго”, – пояснив генеральний директор компанії-постачальниці електроенергії Yasno Сергій Коваленко.

Стабільно важка ситуація до кінця тижня

Про планове застосування графіків відключення населення, як це було восени 2022 року, поки не йдеться. Чого не варто виключати вже влітку, особливо, коли температура повітря сягатиме позначок більше + 25 С. За таких умов дефіцит електроенергії в Україні може сягнути значно більших показників і стати стабільним. Усі графіки відключень обленерго завчасно оприлюднили на своїх сайтах. Їх готували ще торік – напередодні опалювального сезону.

Енергетики закликають населення економити електроенергію. Не вмикати електроопалення, за можливості не нагрівати воду бойлерами, перенести прання на нічні години, коли дефіцит у енергомережі не такий відчутний. Разом з тим, ощадити електроенергію має бізнес та місцева влада. Підсвічування вітрин, рекламних щитів чи занадто яскраве освітлення вулиць – від цього також варто відмовитися.

“Через значний дефіцит електроенергії на Черкащині, як і по всій країні, обмежується споживання. У зв’язку з цим по Смілі не буде працювати зовнішнє освітлення. Це зроблено для заощадження. Така ситуація буде тривати до стабілізації ситуації в енергосистемі країн”, – повідомив міський голова Сміли Сергій Ананко.

Міський голова Сміли Сергій Ананко

Міський голова Сміли Сергій Ананко

До п’ятниці в Україні очікується доволі прохолодна як для травня погода, що безумовно впливатиме на рівень споживання електроенергії. У середу та четвер у західних областях можливі навіть заморозки, там температура вночі опуститься до 0 С, прогнозує “Укргідрометцентр”. Та вже на вихідних по всій території України стане значно тепліше. Ймовірно саме тоді й варто очікувати відносної стабілізації ситуації у енергосистемі.

“Чи є графіки відключення справедливими? Проблема у тому, що велика кількість багатоквартирних будинків були підключені до ліній критичної інфраструктури. Які відключаються у останню чергу і їх тримають зі світлом скільки можна. Я знаю, що провели велику роботу над тим, щоб покращити ситуація і переключити ці будинки на інші лінії, звичайно, де це можливо”, – розповів директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Практично цілодобові обмеження промисловості

Бізнес потерпає від дефіциту у енергосистемі вже кілька тижнів поспіль. Періодично для промисловості запроваджували ліміти споживання електроенергії. І ці обмеження вже тоді були значними: в деякі години від третини до половини від звичайного рівня потреб для повноцінної роботи підприємства.

“Відключення бізнесу та зупинки виробництв вплинуть на можливість виплачувати заробітні плати і відповідно скорочуватимуться доходи працівників. Проте частина бізнесу буде переходити на дизель-генератори, бо можливості імпорту обмежені та вичерпані. Що зробить енергію для них суттєво дорожчою. Це означає, що і їхня продукція стане дорожчою, і ростимуть ціни на частину товарів, які купує населення”, – зазначив експерт з питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.

Дизель-генератор працює на вулиці у Рівне під час відключення електроенергії в місті, 2022.

Дизель-генератор працює на вулиці у Рівне під час відключення електроенергії в місті, 2022.

Суворіші обмеження для промисловості в уряді пояснили кількома причинами. По-перше, саме бізнес створює найбільше навантаження на мережу. Друга причина – Кабмін дав можливість промисловості напряму імпортувати електроенергію. Якщо б її частка у споживанні складала третину, таке підприємство не потрапило під обмеження.

“Кого мають обмежувати у першу чергу: промисловість чи населення? В окремі години, коли у нас виникає дефіцит, то може бути або недоцільно, або навіть фізично неможливо по кілька разів на добу відключати мільйони споживачів. Це прямо буде впливати на зношування обладнання обленерго та й технічно це дуже складно. Саме для таких випадків передбачено графік обмеження потужності промислових споживачів. А обмеження населення вже йде у останню чергу”, – розповів в.о. директора ДП “Гарантований покупець” Артем Некрасов.

Але з цього вівторка ситуація з енергопостачанням для бізнесу стала куди серйознішою. Скажімо, у середу обмеження для промисловості діятимуть цілодобово. І тепер йдеться не просто про ліміти споживання, а й про фізичні відключення.

Що буде далі?

Україна активно готується до зими, адже віялові чи аварійні відключення у час морозів можуть мати значно гірші наслідки, ніж обмеження споживання влітку. Паралельно відбуваються кілька процесів: відновлення поруйнованих об’єктів, встановлення малої газової генерації, постачання обладнання з-за кордону і переговори про збільшення ліміту імпорту електроенергії з країн Євросоюзу.

Найважче з відновленням теплових станцій. Чи варто це робити – досі предмет дискусій. Адже ТЕС – це ласа ціль для росіян, деякі теплові станції Росія атакувала кілька разів. І їхній захист залежить від посилення протиповітряної оборони України. До того ж, відновлення теплової генерації – це дуже затратна справа, і де брати на це кошти, в уряді поки не озвучують.

Один з пошкоджених об’єктів критичної інфрастуктури на Івано-Франківщині

Один з пошкоджених об’єктів критичної інфрастуктури на Івано-Франківщині

“Всі наші електростанції відчули на собі удари ворога. Загалом було понад 30 ракет. Наша діяльність повністю зупинена, ми знаходимося без виробітку електричної і теплової енергії. Атаки, які були цієї весни у рази більші, ніж разом взяті за попередні. Наша першочергова задача – розібрати завали, потім перейти до ідентифікації обладнання. Ми ще до кінця не розуміємо масштабів руйнувань. Вони дійсно важкі, критичні. Але саме з цього починається підготовка до зими”, – розповів технічний директор “Центренерго” Євгеній Гаркавий.

Зима завжди близько. Енергетик про опалювальний сезон і відновлення електрогенерації

Європейські партнери активно постачають Україні обладнання. Допомагають генераторами, газовими установками і обладанням із законсервованих ТЕС. На відновлення енергетики Кабінет міністрів виділив понад 7 млрд гривень. На ці кошти планують закупити обладнання для високовольтних мереж. А також ці гроші хочуть витратити, як зазначають в уряді, для “кращої синхронізації енергосистеми України з ЄС”. Кабмін продовжує шукати додаткові кошти: розраховують на міжнародну допомогу, внутрішні резерви, а також – підвищення тарифів на електроенергію для населення. За даними LB.ua, вартість електроенергії для побутових споживачів може зрости на 50 %, однак остаточне рішення ще не ухвалили.