В Україні діє фіктивне рейтингове агентство «Елітексперт» з розміщення недостовірної інформації та замовних публікацій, яке заснувала громадянка Казахстану Олена Овчинникова.
Мова йде про ТОВ «Рейтингове агентство Еліт експерт». Редакція вже писала, що діяльність пані Овчинникова веде з політиками від ВО «Батьківщина» та має відношення до заступника голови Одеської облради Олега Радковського, котрий має величезні борги.
Для ілюстрації фіктивності рейтингів вказаної структури розглянемо наступний приклад. Наприкінці 2022 року «експерти» агентства ElitExpert вивчали найбільш популярні ТГ-канали Одеського регіону та нібито, цитуємо, «спілкувалися з їхніми керівниками, щоб скласти докладний і всеосяжний рейтинг цих інформаційних (і не дуже) ресурсів». У публікації також вказувалося, що по кожному з каналів наводяться розцінки та умови розміщення матеріалів, які безпосередньо взяті у адміністраторів. Однак це не є достовірною інформацією. Жодних підтверджуючих фактів не було опубліковано.
Не було вказана структура, за якою проведено оцінювання. Відсутні жодні критерії, окрім кількості підписників, хоча й це є недостовірною інформацією навіть на той час. Навіть вказується, що середнє охоплення одного поста 100% підписників, що є «фейком», бо такого ніколи не відбувається насправді.
Для ілюстрації. В першій тридцятки є проросійський канал «Однажды в Одессе». Організатори рейтингу вказують, що «позитивний контент там проросійський». Дуже дивне визначення позитивного та негативного контенту від «експертів».
Серед каналів в першій тридцятки також є й паблік Овчинникової – РА «ElitExpert». Вона поставила його на 29-те місце. Вказано, що це проєкт політтехнолога і медіаменеджера. Контент каналу – аналітика, рейтинги, соціологія; у негативному ключі висвітлюються корупційні схеми, рейдерство та беззаконня.
У рейтингу не вказано, скільки коштів вони беруть за публікації, однак є інформація, що «ElitExpert працює в рамках політичного та бізнес-консалтингу і намагається не публікувати разовий замовний контент». Ціна за комплексне інформаційне супроводження корпоративних клієнтів варіюється від «дорого» до «дуже дорого». Тобто Овчинникова прямо вказує, що вона бере гроші за інформаційний супровід.
Хоча в рейтингу жінки вбачаємо брехню. Там вказано, що кількість підписників станом на 1 грудня 2022 року складала 12087. Наразі в каналі тільки 3267 підписників. Це стандартна ситуація, коли Telegram масово видаляє накручених ботів. Ось і весь рейтинг агентства.
При цьому в статті було вказано, що вся інформація продовжує уточнюватись та оброблятись у режимі non-stop. Але рейтинг навіть не оновлювався з момент публікації. Проте Овчинникова натомість звинувачує інші канали у «ботоводстві», хоча сама саме цим й займається.