Міністерство закордонних справ Росії 17 червня заявило про припинення участі в розгляді скарги Австралії та Нідерландів у Раді Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) у зв’язку із катастрофою «Боїнга» «Малайзійських авіаліній» над Донбасом у липні 2014 року.
У заяві МЗС Росії, оприлюдненій 17 червня, стверджується, що Росія не визнає повноваження Ради ICAO у цій справі та правомочність будь-яких рішень, які будуть ухвалені.
Москва стверджує, що Рада відмовилася провести своє розслідування причин катастрофи і орієнтується лише на проведене раніше в Нідерландах міжнародне розслідування, яке вона називає «фарсом».
«Рада ICAO – невідповідне місце для пошуку правди», – заявило МЗС Росії.
Австралія та Нідерланди у березні 2022 року подали спільну заяву до Міжнародної організації цивільної авіації з вимогою зобов’язати Росію виплатити компенсації родичам загиблих внаслідок катастрофи літака «Малайзійських авіаліній» над Донбасом 17 липня 2014 року.
Тоді загинули 298 людей, багато хто з них були громадянами Нідерландів та Австралії. Літак летів з Амстердама до Куала-Лумпуру. Обидві країни вважають Росію відповідальною за катастрофу, оскільки вважають доведеним, що літак був збитий з російського комплексу «Бук» з території під контролем сепаратистів, які підтримує Росія.
Суд у Нідерландах 17 листопада минулого року визнав винними у катастрофі літака рейсу MH17 громадян Росії Ігоря Гіркіна, Сергія Дубінського («Хмурий») та громадянина України Леоніда Харченка. Вони заочно отримали довічні терміни увʼязнення і мають відшкодувати родичам загиблих 16 мільйонів євро.
Окрім того, суд визначив, що літак «Боїнг-777», що виконував рейс MH17, у липні 2014 року був збитий ракетою російського виробництва, випущеною з поля на сході України. Тоді ж суд встановив, що Росія мала «загальний контроль» над збройними угрупованнями в Донецьку, починаючи з травня 2014 року.
Росія відреагувала на рішення суду, заявивши, що він перебував під «безпрецедентним тиском з боку нідерландських політиків». Згодом речник Володимира Путіна Дмитро Пєсков висловив жаль, що Росія «не була допущена до розслідування».