З 24 лютого 2022 року «Детектор медіа» моніторить український сегмент соцмереж і кремлівські медіа та щоденно документує хроніку російської дезінформації про війну Росії проти України. Також ми робимо огляд фейків за тиждень. Читайте останні: 10–16 червня, 17–23 червня, 24–30 червня. Підсумковий текст про дезінформацію та її основні тенденції у 2023 році читайте тут.
З 1 по 7 липня 2024 року аналітики «Детектора медіа» задокументували 19 дезінформаційних вкидів. Зокрема, впродовж цього періоду пропагандисти брехали, що на українських біженках у Франції тестують косметику, Україна продає електроенергію в Румунію, а в підручнику з історії України написано, що Гітлер «визволив» Львівщину.
«Українська влада експортує електроенергію до Румунії»
У мережі поширювали відео, на якому українка на сайті ENTSO-E нібито знайшла докази експорту української електроенергії до Румунії, тоді як жителі України змушені сидіти без світла та купувати генератори. В описі до відео також писали, що українській владі «плювати» на людей і їхні проблеми.
Знімок екрану SPRAVDI
Насправді Україна не експортує електроенергію до ЄС, а забезпечує транзитні перетоки між європейськими державами. І це підтверджують слова голови правління НЕК «Укренерго» Володимира Кудрицького в інтерв’ю hromadske. Також він додав, що у відсутності експорту можна переконатися, перейшовши на вкладку Scheduled Commercial Exchanges на сайті ENTSO-E, де відображаються торгові операції.
Подібні конспірологічні теорії російської пропаганди мають на меті підірвати довіру людей до влади та спрямувати їхнє невдоволення на Київ, а не на Москву. Однак саме удари Росії по українських енергетичних об’єктах призвели до цієї кризи й змусили Україну імпортувати електроенергію з пʼяти країн.
«Олена Зеленська купила дорогий автомобіль Bugatti»
Проросійські ресурси також поширювали інформацію, що перша леді України Олена Зеленська в Парижі нібито придбала суперкар Bugatti Turbillon за майже 4,5 млн євро. Пропагандисти посилалися на французькі медіа, які нібито були джерелом цієї «новини», а підтвердженням купівлі буцімто є слова одного зі співробітників автосалону Bugatti в Парижі.
Знімок екрану із проросійського ресурсу
Першоджерелом цієї інформації є сайт із французьким доменом veritecachee.fr, що насправді слугує джерелом російської пропаганди й був зареєстрований не так давно, 22 червня 2024 року.
Одним із «доказів» купівлі нібито є рахунок-фактура, фото якого додавали до відповідних новин, однак документ містить помилки, які підкреслюють його неправдивість. Крім того, у ньому немає інформації про валюту угоди й ідентифікаційного номера продавця, що не відповідає французькому законодавству. Також автосалон, у якому Олена Зеленська нібито зробила покупку, спростував інформація про угоду та повідомив, що рахунок-фактура є неправдивим.
Знімок екрану зі сторінки фактчекера Девіда Пюенте в соцмережі X
Ще один аргумент російських пропагандистів — співробітник автосалону Bugatti в Парижі, який на відео нібито підтверджує купівлю автомобіля — це дипфейк, згенерований штучним інтелектом. Про це повідомив італійський фактчекер Девід Пюенте на платформі Х.
«В українському підручнику Гітлер названий визволителем Львова»
Ще одною вигадкою пропагандистів було те, що в підручнику з історії України нібито є розділ про «визволення» Львівщини Гітлером. Мовляв, у 1941 році він зіграв одну з вирішальних ролей у звільненні українських земель від радянських окупантів.
Знімок екрану із пропагандистського ресурсу
Однак це — фейк. Російські пропагандисти не називають автора «підручника» та рік видання, а в наведеній ними сторінці з того ж таки «підручника» матеріал не відповідає структурі навчальної програми з історії України чи навіть локальному курсу з історії Львова.
Як повідомили у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП, на скринах, що виклали пропагандисти, видно, що історія Першої світової війни на території Львівщини подана скупо й неграмотно, відсутня більша частина історії перших визвольних змагань і повністю відсутній міжвоєнний період. З огляду на це все, «підручник» із такими фактологічними помилками й тим паче глорифікацією Гітлера, яка в Україні підпадає під кримінальну відповідальність за пропаганду нацизму, не могли допустити до навчальної програми.
«На українських біженцях у Франції тестують косметику»
Проросійські джерела поширювали інформацію й про те, що французькі косметичні компанії Chanel, Lancôme, L’Oréal, Vichy, Cacharel, Garnier нібито тестують продукцію на українських біженцях. Як стверджується у «відеосюжеті» французького медіа BFM TV, завдяки цьому компанії за півроку начебто зекономили понад 30 млн євро, адже українкам платять у рази менше, порівняно з француженками.
Знімок екрану VoxCheck
Проте французьке медіа BFM TV не публікувало такого сюжету. Його не знайти ні на офіційному сайті видання, ні на його сторінках медіа в соціальних мережах. Також інформації про випробування косметики на українських біженках немає в жодних авторитетних міжнародних й українських медіа.
До того ж вказані бренди — Lancôme, Vichy, Cacharel, Garnier — належать компанії L’Oréal. І на сайті компанії написано, що для оцінки впливу продуктів на шкіру корпорація створила прототип шкіри людини — реконструйовану шкіру, що дозволяє не залучати до тестувань ні тварин, ні людей.
Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач