Вы находитесь здесь:Главная/СМАРТ-БЛОГИ/Коломойский убит - Коломойский свадьба Кернес и Ахметов
11.12.2013

ЧОМУ ХОЧУТЬ ЗАНАПАСТИТИ НАК "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ"

Опубликовано в Статьи сайта

Про останню корупційну оборудку в нафтогазовому комплексі, яка може коштувати Україні п’ять мільярдів кубометрів газу вартістю два мільярди доларів США, – журналістка "Знаку оклику!" Тетяна Шустрова.  Потужна державна енергетична компанія давно стала дійною коровою для олігархів із так званої групи "РосУкрЕнерго". До неї прийнято відносити, крім її власника бізнесмена Дмитра Фірташа, ще і главу Адміністрації президента Сергія Льовочкіна, який тепер хоче позиціонуватися мало не як головний противник жорсткої позиції влади. 

Остання з відомих оборудок – безпрецедентна в історії України, стверджує журналіст Тетяна Чорновол. Компанія, що належить Дмитрові Фірташу, вивела із власності державного "Нафтогазу" пального на 2 мільярди доларів.

ТЕТЯНА ЧОРНОВОЛ, журналіст, громадський діяч:

- За всю історію України це найбільша сума злочинного прибутку, який підіймався на одній операції. Бо ці 2 мільярди, які зараз украли в "Нафтогазі", це, фактично, чистий прибуток тих осіб, які вкрали. Якщо ми говоримо, хто вкрав газ, чітко відомо одне прізвище – це Дмитро Фірташ. Чому Дмитро Фірташ – тому що "Укргазенерго" – це була компанія, яку створили у 2006 році, її засновниками стали 2 структури. Перша – "Нафтогаз України", він зайшов з 50-ма відсотками, і також фірма, яка належить Дмитрові Фірташу. Дмитрові Фірташу і "Газпрому".

У співвідношенні 50 на 50 Фірташу і "Газпрому" належить швейцарська компанія "RosUkrEnegro" –  сумнозвісний газовий посередник, який, за рішенням Стокгольмського арбітражу, два з половиною роки тому повернув собі з державної власності 11 мільярдів кубометрів газу. Паливо НАК "Нафтогаз України" зобов’язали повернути Дмитрові Фірташу як нібито незаконно відібране під час відмови від посередницьких схем у 2009 році. Ось як тоді розповідав про той конфлікт сам Дмитро Фірташ.

ДМИТРО ФІРТАШ, газовий магнат (2009 р.):

- Мы недополучили кучу денег. Потому что реально мы их не получали. Как только мы сломали эту схему с марта месяца, у нас сразу стали неплатежи. На сегодняшний день мы считаем, что долг НАКа перед нами оставался еще порядка 650 миллионов долларов.

Однак, сплативши цей борг, за рішенням Стокгольмського суду, НАК "Нафтогаз України" все одно залишилася винною Фірташу, до того ж значно більшу суму і за зовсім інший газ. Нагадаємо: під час заснування всієї цієї посередницької схеми у 2006 році було створено Закрите Акціонерне Товариство "Укргазенерго" – посередник, заснований державним "Нафтогазом" і фірташівським "РосУкрЕнерго" 50 на 50 – для роботи на внутрішньому ринку країни. Компанію весь цей час очолював Ігор Воронін – людина Дмитра Фірташа. Так-от, у 2012 році "Укргазенерго" раптом згадав про той обсяг газу, який нібито було закачано до сховища ще 2007 року. "Нафтогаз" придбав це паливо у дочірнього "Укргазенерго", однак, через 5 років Господарський суд Києва визнав цей договір неправомірним. А тому майже 5 мільярдів кубометрів газу НАК сьогодні має віддати "Укргазенерго".

ТЕТЯНА ЧОРНОВОЛ, журналіст, громадський діяч:

- Тому що немає актів прийому-передачі газу. "Нафтогаз" не показав актів прийому-передачі газу. Я розумію, що родзинка саме в цьому. Тобто "Нафтогаз" у 2008 році купив цей об’єм газу в "Укргазенерго", і було підписано угоду, на основі якої відбулася ця купівля. Гроші було перераховано, все це в рішеннях є, що гроші було перераховано. Але суд ухвалив рішення, що ця угода не відбулася.

Загалом, у цій справі судом ухвалено три рішення. Спочатку у вересні 2012-го повернути газ Фірташу зобов’язали компанію "Укртрансгаз", у підпорядкуванні якої перебувають сховища. За півроку забезпечити "Укртрансгаз" цими майже 5-ма мільярдами кубів для подальшої передачі "Укргазенерго"зобов’язали вже державний "Нафтогаз".

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ. Господарський суд м. Києва ВИРІШИВ: Позовні вимоги про зобов'язання відповідача НАК "Нафтогаз України" – повернути в Єдину газотранспортну систему безпідставно набуте майно – 4 мільярди 751 мільйон 446 тисяч кубічних метрів природного газу, – задовольнити повністю.

За нинішньою ринковою вартістю цей обсяг якраз і оцінюється у 2 мільярди доларів.

Державний "Нафтогаз" погодився і з судовим рішенням, і з основним аргументом – відсутністю актів приймання-передачі. Однак закрити очі на таке зухвальство просто неможливо. Адже є відео подій 5-річної давнини. Тоді, коли "РосУкрЕнерго" й "Укргазенерго" Тимошенко витискала з ринку. Тодішній речник "Укргазенерго" Віталій Кисіль показував  5-м телеканалам на підтвердження розрахунків саме ті документи, яких тепер так чомусь не вистачило у суді.

ВІТАЛІЙ КИСІЛЬ, речник "Укргазенерго" (2008 р.):

- От я вам демонструю акт приймання-передачі природного газу, це за платежем 19 лютого – 898 мільйонів гривень. Ось, будь ласка – підписи представників "Укргазенерго", бухгалтера і підпис пана Діденка. Це в. о. голови правління НАК "Нафтогаз України". Отримано екземпляр з печаткою для опрацювання. Тобто так, як ми і заявляли: в день перерахування коштів компанія в повному обсязі надає акти приймання-передачі природного газу.

Однак сьогодні "Нафтогазу" простіше було загубити ці акти чи просто забути про їхнє існування, переконані експерти енергетичного ринку.

МИХАЙЛО ГОНЧАР, директор енергетичних програм аналітичного центру "Номос":

- "Нафтогаз" завжди програє. Не тому, що він не в змозі відстояти свої позиції, а тому, що йому задають таку програму – програшу. І навпаки – закладається програма виграшу інших суб’єктів, приватних суб’єктів. Формула дуже чітка: всі прибутки – в приватні кишені, проблеми і борги – державному "Нафтогазу".

Таку формулу нескладно реалізувати в бізнес-царині, де прибутки вимірюються мільярдами.

МИХАЙЛО ГОНЧАР, директор енергетичних програм аналітичного центру "Номос":

- Коли ми маємо тотально корумповану владу загалом, і судова гілка не є тут винятком, на щось інше розраховувати і не доводиться. І це стосується не тільки справ, які пов’язані з газом чи енергетикою – по суті, це універсально, на жаль.

Водночас попри катастрофічний фінансовий стан і заборгованість майже 100 мільярдів гривень, НАК чомусь сповідує згубний принцип "усім, хто мені винен, – усім вибачаю", обурюється народний депутат Сергій Пашинський, колишній член колегії Мінпаливенерго і член профільного енергетичного комітету парламенту.

СЕРГІЙ ПАШИНСЬКИЙ, член Комітету ВР з питань ПЕК:  

- Ми проводили комітетські слухання і так і не змогли дізнатися, хто винен НАК "Нафтогазу". Тобто, кому він винен – ми знаємо: "Газпром", "Ощадбанк", "Ексімбанк", Мінфін і таке інше. А хто винен НАК "Нафтогазу" – там понад 10 мільярдів гривень – ми так і не знаємо, чиї це компанії: Фірташа, Пінчука, Ахметова, – це таємниця.

Тож із рішенням суду "Нафтогаз України" втратив можливість зменшити свою заборгованість перед "Укргазенерго" – адже він був наполовину засновником цього підприємства, тобто був винен сам собі і борг із 2-х мільярдів доларів можна було зменшити наполовину.

ТЕТЯНА ЧОРНОВОЛ, журналіст, громадський діяч:

- Схемники передбачали такий розвиток подій, і тому паралельно з рішенням суду, за яким забирають газ у "Нафтогазу", також з’явилося рішення суду про те, що "Нафтогаз" позбавляють права на акції "Укргазенерго". Тобто просто анулюються акції "Нафтогазу".

ЮРІЙ КОРОЛЬЧУК, член спостережної ради Інституту енергетичних стратегій:

- Зараз, згідно з рішенням судів, компанія "Нафтогаз України" – через помилки, які було допущено при оформленні компанії у 2006 році, – втратила можливість бути засновником. І, фактично, сьогодні "Укргазенерго" на 100 відсотків належить компанії "РосУкрЕнерго", відповідно, на 50 відсотків "Остхєм" – Фірташу і на 50 відсотків – російському "Газпрому".

- Там справді були помилки?

- Дійсно було допущено неправильні завірення і погодження для того, щоб було створено цю компанію.

Усе це схоже на змову представників "Нафтогазу" та "Укргазенерго" з метою чергового пограбування "Нафтогазу". Адже і приватну компанію, і державну фактично контролюють ті самі люди: газовий магнат Фірташ та його бізнес-партнери – нинішній віце-прем’єр Бойко, глава Адміністрації президента Льовочкін та наближені до них дрібніші чиновники. Однак в уряді, коментуючи ці події, вдають, що не розуміють питання.

ЕДУАРД СТАВИЦЬКИЙ, міністр енергетики та вугільної промисловості:

- "Нафтогаз України" було виведено зі складу засновників "Укргазенерго"?

- Ну, там же рішення суду було. Спитайте у прес-службі "Нафтогазу", вони пояснять.

- А те, що ця подія відбулася одночасно з рішенням суду про повернення "Укргазенерго" 5-ти мільярдів кубометрів газу?

- Ну, звідки у вас такі чутки? Ніхто нікому нічого не повертає.

- Газ Фірташу, "Укргазенерго" не буде повернуто?

- Я не знаю, про що йдеться, про що зараз ви мене запитуєте.

Отже, держава буде змушена віддати приватній компанії майже 5 мільярдів кубометрів газу. Його вартість – 2 мільярди доларів – це два річні бюджети Міністерства охорони здоров’я України або річний бюджет Міністерства оборони. Крім того, цими грошима уряд Азарова міг би повністю ліквідувати свою заборгованість за соціальними виплатами.

Однак цей колосальний енергетичний ресурс, згідно з рішенням суду, має піти до приватних рук. Газовий бізнес в Україні досі залишається джерелом надприбутків для олігархів – людей, яким нескладно отримати будь-яке потрібне рішення повністю підконтрольних судів.

http://tvi.ua

 

Прочитано 1072 раз

 
 

СМАРТ-БЛОГИ

Ливинский Михаил Ляшко Олег Мартыненко Николай Марчук Евгений Медведчук Виктор Мельник Юрий Мирошниченко Юрий Немыря Григорий Новицкий Владимир Огрызко Владимир UkrOboronPromАваков Арсен АВАНТ - БАНК (Ярема Савченко Лебедев)Агатий ВладимирАдвокат и юрист в Виннице (Вінниці)Азаров НиколайАкимова ИринаАлекперовАлексей Савченко | Авант банкАлексей ФедорычевАндрей ВаврышАндрей Довбенко (Андреас Неоклеус энд Ко)АНТИКОРАнтикорАнтикоррупционная политикаАнтикоррупционный комитетАнтикоррупционный порталАнтикоррупционный портал - антикор - job-sbu.orgАнтикоррупция и люстрация Антикорупциооный порталАнтикорупцияАрбузов СергейАртем Тимченко - Искра НьюзАстрологАхметов РинатБатальон АйдарБережная ИринаБерезенко СергейБилоконь НиколайБогартирьова Раїса - РаисаБоголюбов Геннадий Бойко Юрий Бродский Михаил БуяджиВакарчук Иван Ванга - Предсказания ВангиВасадзе Тариэл Василиса ВолодинаВасюник ИванВасюник Иван Вилкул Елена Винский Иосиф Вовкун Василий Военное положениеВольф Мессинг предсказания биографияГайдук Виталий Гелетей ВалерийГенадий Кернес убит- Гепа раненГерасимьюк Ольга Геращенко Ирина Герман Анна Герман Лиллевяли и Виктор ЛиллевялиГиркин - Стрелок - БесГладчук ВадимГонгадзе Георгий - Гия Гонгадзе Гонтарева Валерия Гордон Дмитрий - БульварГрицак ВасилийГриценкоГройсман ВладимирГубський Богдан Данилишин Богдан Дворецкий ИгорьДемаркация - ГраницаДемчак РусланДенисова ЛюдмилаДенисова Людмила Джарты Василий Дмитрий Фирташ - Арестован ФирташДмитрий Ярош - Правый секторДовгий ОлесьДовгий Олесь Довгий Олесь ДУБЛЬДомбровский АлександрДорошенко Михаил Досье - секс скандалДрозденко Максим Дурдом - политический дурдомЕфименко Константин Ехануров ЮрийЖвания - Давид ЖванияЖеваго Константин Жеваго КонстантинЖК AVALON 5 / АВАЛОН 5Закон ОРДЗахарченко ВиталийЗварич РоманЗварыч Роман ЗвягильскийЗинченко Александр Иванчук АндрейИваньков Вячеслав - ЯпончикИгорь ШкиряИсаенко ДмитрийКазахстанская Ванга Вера Лион - Казахская ВангаКалетник ИгорьКальцев Владимир Каськив Владислав КиборгиКивалов СергейКиллеры - киллерКинах Анатолий Кириленко Вячеслав Климкин Павел - Павло КлімкінКличко ВиталийКлюев Андрей Клюев Сергей Князевич Руслан Кожемякин Андрей Кожемякин Андрей Колесников Борис Колобов ЮрийКоломойский убит - Коломойский свадьба Кернес и АхметовКомпроматКонстантин БрыльКонфликтные новостиКонфликтный пиарКоролевская НатальяКоролевская НатальяКраснокутский СергейКрупко Петр Ксензенко Валерий Курченко СергейЛарин СергейЛевочкин СергейЛевочкин Сергей Литвин ВладимирЛуценко ЮрийЛяшко ОлегМайдан 3.0 - новый майданМедведчук ВикторМИЗРАХ ИГОРЬМирошниченко НиколайНадрага ВасилийНаливайченко ВалентинНиколай Катеринчук - Микола КатеринчукНострадамус - Предсказания НострадамусаОнул Николай ОРДОстровПабат АлександрПаракуда ОлегПеревал ДятловаПилипишин ВикторПоплавский МихаилПорошенко ПётрПортал КомпроматПортников ВиталийПортнов АндрейПредсказания для Украины - России - ПутинаПредсказания на 2015 годПрисяжнюк Николай Присяжнюк НиколайПрогнимак АлександрПрутник Эдуард Путин вылетел в КиевПутин хуйло - ДещицяПшонка Артем Райнин Игорь Референдум в КрымуСавченко Игорь Сапрыкина Лариса Сафиуллин Равиль СБУСергей Пашинский Сивкович Владимир Симоненко ПетроСлавянск Бабай Штепа СтрелокСоколСольвар РусланСольвар РусланСотник ПарасюкСпротив - Нацбюро - НАЦІОНАЛЬНЕ БЮРО РОЗСЛІДУВАНЬ УКРАЇНИСтарух Александр Степан БандераСу-24 - Су-25Татьяна Чорновол - Тетяна ЧорноволТемаТимошенко ЮлияТищенко ЕленаТретьяков АлександрТурчинов АлександрТягнибок ОлегУКРЗАЛИЗНЫЦЯУкроборонпромУкроборонпромУКРПЛАСТИК - Ирина МирошникУкрпластик - Ирина МирошникУКРПОЧТА (УКРПОШТА)УкрспецэкспортУрбанский АлександрУрбанский АнатолийФукс ГеннадийХайВейХаял Алекперов - Предсказания Хаяла АлекпероваХвыля - ХвиляХомутынник Виталий Хорошковский ВалерийХорошковский ВалерийХорошковский Валерий Цушко Василь - ВасилийЦыплаков РусланЧастичная мобилизация - часткова мобілізаціяЧекальский Юрий Чередниченко Юрий Черкаска Валерий Черняк Евгений (ТМ Хортица, Global Spirits)ЧОРНОИВАН ТАРАСШамилов ВладимирШепелев ОлександрШлайфер Виталий Ярославський ОлександрЯрошенко ФедорЯценко АнтонЯценюк АрсенийЯцуба Владимир