Вы находитесь здесь:Главная/СМАРТ-БЛОГИ/Игорь Шкиря
02.04.2014

У школах – «місяць дурдому» Избранное

Так називають учителі моніторинг знань учнів, нав’язаний міністерством освіти. «Бізнес-моніторинг» назвали дійство журналісти, бо підозрюють: він проводиться лише задля того, аби викачати гроші з кишень батьків. Західна Україна протестує. У Кременчуці також обурюються, але по-тихому. 

Моніторинг якості знань учнів п’ятих і десятих класів, який критикує педагогічна громадськість країни, таки проводять у Кременчуці. Хоча в окремих містах Західної України учителі разом із учнями вийшли на протест і це дало результат – ЗМІ повідомили про рішення міської ради Калуша дозволити тамтешнім школам відмовитися від участі в цьому експерименті. У Кременчуці вчителі обурюються мовчки. Моніторинг вони називають «місяцем дурдому», бо почався він з 12 листопада і триватиме аж по 12 грудня. 

Найбільше педагогів обурює дві речі: великий обсяг предметів, за якими проводять контрольні роботи (аж 12, по працю включно), і те, що завдання моніторингу не надійшли до навчальних закладів у вигляді безкоштовних збірників. Навпаки: документи, що надходили з міносвіти та Інституту інноваційних технологій буквально до останнього тижня, передбачали суттєво спустошити гаманці батьків п’ятикласників та десятикласників. У наказах чорним по білому було написано: виконувати завдання учні повинні за збірниками, виданими ТОВ «Центр навчально-методичної літератури» з «захисною» голограмою. А ще учнів зобов’язували заповнити анкету, розміщену у бланку відповідей з кожного навчального предмета. Тобто хочеш-не-хочеш, а мусиш купити усі 12 збірників із шкільних дисциплін, щоб дитина могла скласти такий собі екзамен-моніторинг. Кожен збірник у нашому регіоні коштував по 10 гривень. 

А потім ще з’явилися і збірники з відповідями на питання моніторингу. Вони теж обходилися в «десятку», правда, вміщували по кілька предметів. Загалом кожен батько, що турбується про успішність своєї дитини, змушений був витратити по 140 гривень на всі завдання-відповіді. 

І лише коли громадськість почала голосно обурюватися, а нардепи надсилати запити, в міносвіти одумалися й минулого четверга вивісили завдання на сайті. А підприємливі комп’ютерники «злили» відповіді на файлообмінник із характерною назвою «Ukrshara»). 

Бізнес чиновників, як то кажуть, накрився мідним тазом. «Програма Плюс» підрахувала: якби кожен учень 5 і 10 класу кременчуцької школи придбав усі збірники завдань із відповідями, то лише з нашого міста ділки б «зняли»: 3700 учнів х 140 грн. = 378 тисяч гривень! Уявляєте? І це лише одне місто. Звичайно, більшість кременчужан придбати нав’язану продукцію не встигла. Хоча найбільш сумлінні учні все таки зробили виручку книжковим магазинам. 

Що обурює учителів зараз? Перш за все те, що через моніторинг кожній школі довелося повністю ламати розклад, підлаштовуючись під графік моніторингу. А проводиться він, до речі, у найбільш продуктивний для засвоювання знань час. Друге: величезна кількість паперів, яку доводиться заповнювати – дані з результатами по усіх предметах треба направити не лише в міносвіти, а й роздати батькам учнів. Купа папірців, толк з яких малозрозумілий. 

Учителі обурюються. Але, як завжди, лише по-тихому. Публічно критикувати міністерську вказівку ніхто не погодився. «Програма Плюс» запитала у Світлани Михайленко, заступника начальника міського управління освіти, чи були якісь протести проти моніторингу з боку вчителів або батьків? «Ні, – відповіла керівник. – Ми досить чітко спланували роботу, кожному методисту доручили надавати допомогу школам за профільними дисциплінами. Так що у нас – усе спокійно». 

«Намагаємося шукати позитив у моніторингу, хоч і не дуже йому раді, – коментує ситуацію Любов Михайлик, директор ліцею №4. – Позитив у тому, що зайвий раз діти можуть поров’язувати тренувальні завдання. Хоча, звичайно, я не розумію, навіщо було оприлюднювати готові відповіді з тих чотирьох варіантів, які будуть запропоновані для моніторингу? Яка ж то перевірки знань?»

У опитаних «Програмою Плюс» школах говорять: перші результати моніторингу з української мови підтвердили рівень знань, за яким дітей оцінювали в кінці минулого року. А, можливо, діти просто виявилися більш винахідливими ніж ті дорослі, які складали для них завдання. 

Оставить комментарий

 
 

СМАРТ-БЛОГИ