Вы находитесь здесь:Главная/СМАРТ-БЛОГИ/Жеваго Константин
28.02.2014

Копай, Вова, копай!

Опубликовано в Гройсман Владимир

Як ми й передбачали, наша Вінниця невдовзі матиме черговий ювілей. Вовині археологи нарили нам цілу купу «історичних» знахідок часів Золотої Орди. Питаєте, а чого не знайшли мамонта, «припаркованого» біля якоїсь печери? Ну, не все ж одразу! Трохи терпіння. Мамонт ще попереду. Та й ювілеї мають іти по черзі: спочатку 650 років Вінниці (двічі!), в 2014-му відмітимо 700, через рік – 800 і так далі. Такими темпами через три роки і до тисячоліття дійдемо! Головне, глибше, глибше копати! (Ну, наш євро-мер Вова і без нас це вже зрозумів. Бо ювілеї міста – очманіти яка прибуткова штука!) А цього літа профінансована мерією на 100 тисяч гривень археологічна експедиція «вгризлася» у землю тільки на 6,5 метра, перелопативши у пошуках цінного артефакту якихось там 450 кубів землі. Та це – тільки початок!


Копали на території пам’ятника архітектури «Мури», що за Свято-Преображенським храмом. «Вигризли» три траншеї і під кінець розкопок таки відшукали те, на що мер Вова дав 100 тисяч: кістяний гребінець чи то 12-го, чи то 13-го століття (скептики розповідають, що такі гребінці на центральному ринку продає один дід, який сам їх і робить). А ще вирили боргову розписку на шматку слюди (цікаво, позичали, бува, не в предків Гройсмана? Бо якщо не віддали, то Вова боржників з-під землі дістане й відсотками обкладе!).
Що до ювілеїв. Так ось. Наш мер вже давно зрозумів, що вони – штука прибуткова. Імениті гості з порожніми руками ніколи не приїздять, а держава щедро дарує вигідні кредити та інші недешеві презенти. Наприклад, у 2005-му Вінниця мала відмічати 642 роки. Але наш мер вчасно зорієнтувався, зметикував, що 642 – це всього-навсього чергова річниця, а не «славний ювілей». Але нічого, цю «помилку в підрахунках» він швиденько виправив і Верховна Рада у жовтні 2004-го постановою №2077-IV затвердила 650-річчя Вінниці. Але тоді добитися заповітної цілі – 100 млн грн. на святкування «круглої дати», не вдалося.
Ну, нічого! Не пощастилоз першого разу, не варто відмовлятися від другого. І 2010 року мерія прийняла статут міста і… ще раз повернулася до попередньої історичної дати народження – 1363 року. Цього разу Вовині розрахунки справдилися! Наша Вінниця отримала від уряду аж 149 мільйонів супер-вигідної позики по державній програмі. І тепер у нашої мерії попереду – тендер! Це слово для нашого Вови звучить – як для пацюка «сир»…
Не варто й говорити, що ці Вовині «шахер-махери» з цифрами та «історичною правдою» бігом кинулися «облагороджувати» його ручні статисти. Директорка департаменту культури вінницької мерії Ірина Френкель, наприклад, «переконливо» всіх запевнила, що «ми просто відновлюємо історичну справедливість, 1363 рік – це підтверджена істориками дата, це дата першої письмової згадки про Вінницю». А директор департаменту архітектури ОДА, екс-начальник міського управління архітектури Сергій Царенко прозоро натякнув, що 1363 рік – це «літературна традиція». І обережно запевнив, що «є й інші дати, які свідчать про можливість більш раннього походження Вінниці».
Ну звісно – є! Точніше, одразу знайшлися. Тут археологія у нас міцно сплелася корінням із соціальним замовленням мерії. Такий собі взаємовигідний сплав науки та бухгалтерії.
Про майбутні «відкриття» перед ювілеєм Вінниці натякав і ще один «історик», Олександр Федоришен, який сказав, що «матеріали розкопок, що проводилися влітку 2005 року, викликали припущення, що 1355 рік можна розглядати як дату відліку автономізації краю від Орди та фактичним відліком заснування міського центру Вінниці. Але українська археологія не дала остаточних висновків, тому ми можемо очікувати нових історичних відкриттів та сюрпризів. Беззаперечно, що поселення існувало і до 1363, і до 1355 року. Вищезгадані розкопки дали кераміку ХІІІ століття та вістря стріл».
Ну от тепер, крім черепків та вістря стріл, покладемо на шальки історичних терезів ще й гребінець та боргову розписку! Мало? Зайспокойтесь, це не все! Археологічні дослідження триватимуть і наступного року. Цього літа вони проводилися з 3 по 23 липня. Зараз тимчасово законсервовані. А покищо давайте розберемося із тим, що влітку нарили.
- Коли розпочалися розкопки, то я побачила такі речі, які навіть не мріяла знайти у цьому місті, – із захопленням розповіла на прес-конференції 3 жовтня керівниця археологічної експедиції Лариса Виногродська. – Посеред двору, де ми копали (зараз ця територія належить домініканському костелу) знайшли піч, яка датується кінцем 15-го – початком 16-го століття.
Це досить рідкісне явище на території України, бо навіть у Києві таких печей немає. Поруч – кам’яний фундамент із зотлілими рештками обгорілого дерева. Це свідчить про те, що на цьому місці стояв костел або ж інша доволі значима будівля. Тобто ми можемо говорити про те, що на території домініканського костелу, який датують початком 17-го століття, були ще старіші, дерев’яні будови. Також приємною знахідкою виявився костяний гребінь, що у період 13-го століття був цінним предметом. Просто загубити його не могли. Тому я припускаю, що на цьому місці було поселення. Тепер ми можемо розглядати версію, що Вінницю заснував не князь Ольгерд, як усі думали раніше, а вона існувала й до цього, ще з давньоруського періоду!
А ще пані Виногродська повідала, що на території розкопок археологічна група знайшла предмети 16, 15, 13 і 12-го століть. (Словом, на всі смаки мерії!). І розповіла журналістам, що тепер можна достовірно говорити, що на місці Вінниці було городище ще за часів Древньої Русі. Але поки невідомо, чи це було саме місто, хоча є привід так вважати.
Ну звісно ж, було! І наступного літа ми обов’язково знайдемо підтвердження цьому, правда, Володимире Борисовичу?
Слідом за Виногродською поспішив висловити припущення про давньоруський період існування міста і директор департаменту архітектури та містобудування Вінниці Максим Мартинюк. Він розповів, що на території міста повних археологічних досліджень не проводилося ніколи. А ті, що проводились у 2005-2006 роках, носили епізодичний, несистемний характер. Зараз розкопки біля Домініканського монастиря законсервовані до літа, але обов’язково будуть продовжені й триватимуть аж до 2015 року. Наступного року
археологічні роботи планують провести ще й на території Замкової гори, що в старому місті. А ще – попросити під це славне діло гранти…
Ну, тепер гройсманові археологи візьмуться за справу грунтовно і розкопки носитимуть вже не «епізодичний», а дуже навіть «системний» характер! Нариють Вові все, що його душа бажає! Захоче, знайдуть підтвердження нашого походження від прибульців з Альфа Центаври чи племені майя. Або вириють капсулу з письмовим свідченням божественого походження Гройсмана. Та головне навіть не якась там історична правда, а кредити, позики й фінансування усіх наступних ювілеїв, а також гранти на нові пошуки, дерибанити які наш євро-мер уже навчився, як ніхто.
Тим часом цьогорічний День міста обійшовся бюджету Вінниці в 421 000 грн., причому найдорожчими пунктами святкового кошторису виявилися урочистий прийом гостей та їх харчування. «Наїли» гості на суму майже в 100 000 грн. У стільки ж саме обійшовся нам їхній прийом. Значно менше пішло на оплату концертних програм (40 000 грн.), на оренду сценічних конструкцій та апаратури – 50 000 грн. Ще 40 тисяч пішло на всілякі банери. На впорядкування місць проведення святкових заходів – 15 тисяч. Але більшу частину витрат, пов’язаних із святкуванням Дня міста, взяли на себе… спонсори свята. Скільки вони «пожертвували» та «наблогодіяли» – а мер їх знає!

Прочитано 4347 раз

Оставить комментарий

 
 

СМАРТ-БЛОГИ

Ливинский Михаил Ляшко Олег Мартыненко Николай Марчук Евгений Медведчук Виктор Мельник Юрий Мирошниченко Юрий Немыря Григорий Новицкий Владимир Огрызко Владимир UkrOboronPromАваков Арсен АВАНТ - БАНК (Ярема Савченко Лебедев)Агатий ВладимирАдвокат и юрист в Виннице (Вінниці)Азаров НиколайАкимова ИринаАлекперовАлексей Савченко | Авант банкАлексей ФедорычевАндрей ВаврышАндрей Довбенко (Андреас Неоклеус энд Ко)АНТИКОРАнтикорАнтикоррупционная политикаАнтикоррупционный комитетАнтикоррупционный порталАнтикоррупционный портал - антикор - job-sbu.orgАнтикоррупция и люстрация Антикорупциооный порталАнтикорупцияАрбузов СергейАртем Тимченко - Искра НьюзАстрологАхметов РинатБатальон АйдарБережная ИринаБерезенко СергейБилоконь НиколайБогартирьова Раїса - РаисаБоголюбов Геннадий Бойко Юрий Бродский Михаил БуяджиВакарчук Иван Ванга - Предсказания ВангиВасадзе Тариэл Василиса ВолодинаВасюник ИванВасюник Иван Вилкул Елена Винский Иосиф Вовкун Василий Военное положениеВольф Мессинг предсказания биографияГайдук Виталий Гелетей ВалерийГенадий Кернес убит- Гепа раненГерасимьюк Ольга Геращенко Ирина Герман Анна Герман Лиллевяли и Виктор ЛиллевялиГиркин - Стрелок - БесГладчук ВадимГонгадзе Георгий - Гия Гонгадзе Гонтарева Валерия Гордон Дмитрий - БульварГрицак ВасилийГриценкоГройсман ВладимирГубський Богдан Данилишин Богдан Дворецкий ИгорьДемаркация - ГраницаДемчак РусланДенисова ЛюдмилаДенисова Людмила Джарты Василий Дмитрий Фирташ - Арестован ФирташДмитрий Ярош - Правый секторДовгий ОлесьДовгий Олесь Довгий Олесь ДУБЛЬДомбровский АлександрДорошенко Михаил Досье - секс скандалДрозденко Максим Дурдом - политический дурдомЕфименко Константин Ехануров ЮрийЖвания - Давид ЖванияЖеваго Константин Жеваго КонстантинЖК AVALON 5 / АВАЛОН 5Закон ОРДЗахарченко ВиталийЗварич РоманЗварыч Роман ЗвягильскийЗинченко Александр Иванчук АндрейИваньков Вячеслав - ЯпончикИгорь ШкиряИсаенко ДмитрийКазахстанская Ванга Вера Лион - Казахская ВангаКалетник ИгорьКальцев Владимир Каськив Владислав КиборгиКивалов СергейКиллеры - киллерКинах Анатолий Кириленко Вячеслав Климкин Павел - Павло КлімкінКличко ВиталийКлюев Андрей Клюев Сергей Князевич Руслан Кожемякин Андрей Кожемякин Андрей Колесников Борис Колобов ЮрийКоломойский убит - Коломойский свадьба Кернес и АхметовКомпроматКонстантин БрыльКонфликтные новостиКонфликтный пиарКоролевская НатальяКоролевская НатальяКраснокутский СергейКрупко Петр Ксензенко Валерий Курченко СергейЛарин СергейЛевочкин СергейЛевочкин Сергей Литвин ВладимирЛуценко ЮрийЛяшко ОлегМайдан 3.0 - новый майданМедведчук ВикторМИЗРАХ ИГОРЬМирошниченко НиколайНадрага ВасилийНаливайченко ВалентинНиколай Катеринчук - Микола КатеринчукНострадамус - Предсказания НострадамусаОнул Николай ОРДОстровПабат АлександрПаракуда ОлегПеревал ДятловаПилипишин ВикторПоплавский МихаилПорошенко ПётрПортал КомпроматПортников ВиталийПортнов АндрейПредсказания для Украины - России - ПутинаПредсказания на 2015 годПрисяжнюк Николай Присяжнюк НиколайПрогнимак АлександрПрутник Эдуард Путин вылетел в КиевПутин хуйло - ДещицяПшонка Артем Райнин Игорь Референдум в КрымуСавченко Игорь Сапрыкина Лариса Сафиуллин Равиль СБУСергей Пашинский Сивкович Владимир Симоненко ПетроСлавянск Бабай Штепа СтрелокСоколСольвар РусланСольвар РусланСотник ПарасюкСпротив - Нацбюро - НАЦІОНАЛЬНЕ БЮРО РОЗСЛІДУВАНЬ УКРАЇНИСтарух Александр Степан БандераСу-24 - Су-25Татьяна Чорновол - Тетяна ЧорноволТемаТимошенко ЮлияТищенко ЕленаТретьяков АлександрТурчинов АлександрТягнибок ОлегУКРЗАЛИЗНЫЦЯУкроборонпромУкроборонпромУКРПЛАСТИК - Ирина МирошникУкрпластик - Ирина МирошникУКРПОЧТА (УКРПОШТА)УкрспецэкспортУрбанский АлександрУрбанский АнатолийФукс ГеннадийХайВейХаял Алекперов - Предсказания Хаяла АлекпероваХвыля - ХвиляХомутынник Виталий Хорошковский ВалерийХорошковский ВалерийХорошковский Валерий Цушко Василь - ВасилийЦыплаков РусланЧастичная мобилизация - часткова мобілізаціяЧекальский Юрий Чередниченко Юрий Черкаска Валерий Черняк Евгений (ТМ Хортица, Global Spirits)ЧОРНОИВАН ТАРАСШамилов ВладимирШепелев ОлександрШлайфер Виталий Ярославський ОлександрЯрошенко ФедорЯценко АнтонЯценюк АрсенийЯцуба Владимир